اوراق مرابحه تأمین مالی
شنبه, 21 دی 1398 07:18 انجمن مالی اسلامی توحید اوراق مرابحه تأمین
در این نوع، بانی (دولت یا یک بنگاه اقتصادی) جهت تأمین مالی خود، با کمک مشاور عرضه، اقدام به انتخاب نهاد واسط می‌کند، واسط با انتشار اوراق مرابحه، از طریق عامل فروش، وجوه سرمایه‌گذاران مالی (مردم) را جمع‌آوری کرده، به وکالت از طرف آنان کالای مورد نیاز بانی را از تولید کننده (فروشنده) به صورت نقد خریداری و به صورت بیع مرابحه نسیه به قیمت بالاتر به بانی می‌فروشد. بانی متعهد می‌شود در سررسید مشخص قیمت نسیه کالا را از طریق عامل پرداخت (شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه) به دارندگان اوراق برساند. دارندگان اوراق می‌توانند تا سررسید منتظر بمانند و از سود مرابحه استفاده کنند و یا قبل از سررسید اوراق خود را در بازار ثانوی به فروش برسانند.

الگوی عملیاتی اوراق مرابحه تأمین مالی

مرابحه تامین مالی

روابط حقوقی اوراق مرابحه تأمین مالی

۱. بانی(دولت یا بنگاه اقتصادی) طرح خرید و فروش نقد و نسیه دارایی را شناسایی کرده و با تنظیم امید‌نامه مربوطه، به مشاور عرضه مراجعه کرده و با کمک وی تقاضای انتخاب نهاد واسط (ناشر) مناسب برای اجرای طرح را می‌دهد.
۲. بانی در صورت نداشتن رتبه اعتباری، اقدام به انتخاب ضامن می‌نماید. ضامن به عنوان عامل تضمین کننده سرمایه و سود دارندگان اوراق بهادار عمل نموده و مطابق مقررات وجودش الزامی است.
۳. ناشر، بعد از کسب مجوزهای لازم از سازمان بورس و اوراق بهادار، اقدام به انتشار اوراق کرده آنها را از طریق عامل فروش به مردم (سرمایه‌گذاران مالی) واگذار می‌کند.
۴. ناشر از طریق عامل فروش وجوه سرمایه‌گذاران مالی را جمع‌آوری می‌کند.
۵. ناشر با استفاده از وجوه جمع‌آوری شده دارایی مورد نظر را از تولید کننده یا فروشنده خریداری کرده تحویل می‌گیرد.
۶. ناشر دارایی خریداری شده را به وکالت از سوی دارندگان اوراق، به صورت نسیه به بانی فروخته تحویل می‌دهد.
۷. بانی قیمت نسیه دارایی را که بطور معمول بالاتر از قیمت نقد آن است را از طریق نهاد واسط و عامل پرداخت به سرمایه‌گذاران مالی می‌پردازد.
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید