اوراق مرابحه تشکیل سرمایه شرکت‌های تجاری
شنبه, 21 دی 1398 07:29 انجمن مالی اسلامی توحید اوراق مرابحه تشکیل سرمایه شرکت تجاری
در این نوع از اوراق مرابحه، هدف تشکیل سرمایه فعالیت تجاری مستمر است، بانی(شرکت تجاری) که برای فعالیت تجاری مرابحه‌ای نیاز به سرمایه نقدی دارد با تهیه امید‌نامه به یک مشاور عرضه مراجعه کرده و با کمک او اقدام به انتخاب نهاد واسط می‌کند. نهاد واسط از طریق عامل فروش با انتشار و واگذاری اوراق مرابحه، وجوه نقدی مازاد افراد را جمع‌آوری کرده، به وکالت از طرف آنان در اختیار بانی(شرکت تجاری)، قرار می‌دهد. بانی به صورت پیوسته کالاهای مورد نیاز دولت، سازمان‌های دولتی، شرکت‌های وابسته به دولت و بنگاه‌های اقتصادی بخش خصوصی و مصرف کنندگان را از تولید کنندگان یا مراکز فروش به صورت نقد خریده، سپس با افزودن نرخ معینی به عنوان سود، به صورت نسیه به مصرف کنندگان نهایی می‌فروشد، سود حاصل از عملیات خرید و فروش، پس از کسر درصدی به عنوان حق الوکاله ناشر و حق عاملیت شرکت تجاری، به صورت فصلی یا سالانه از طریق عامل پرداخت بین صاحبان اوراق توزیع می‌شود.

الگوی عملیاتی اوراق مرابحه تشکیل سرمایه شرکت‌های تجاری

مرابحه تشکیل سرمایه شرکت تجاری

روابط حقوقی اوراق مرابحه تشکیل سرمایه شرکت‌های تجاری

۱. بانی(شرکت تجاری) طرح توجیهی خود مبنی بر خرید وفروش نقد و نسیه دارایی‌های مورد نیاز مشتریان به صورت پیوسته را شناسایی کرده و با تنظیم امید‌نامه مربوطه، به مشاور عرضه مراجعه کرده و با همکاری وی اقدام به انتخاب نهاد واسط (ناشر) مناسب برای اجرای طرح می کند.
۲. بانی در صورت نداشتن رتبه اعتباری، اقدام به انتخاب ضامن می‌نماید. ضامن به عنوان عامل تضمین کننده سرمایه و سود دارندگان اوراق بهادار عمل نموده و مطابق مقررات وجودش الزامی است.
۳. ناشر، بعد از کسب مجوزهای لازم از سازمان بورس و اوراق بهادار، اقدام به انتشار اوراق کرده، آنها را از طریق عامل فروش به مردم (سرمایه‌گذاران مالی) واگذار می‌کند.
۴. ناشر از طریق عامل فروش وجوه سرمایه‌گذاران مالی را جمع‌آوری می‌کند.
۵. ناشر سرمایه نقدی جمع‌آوری شده را به عنوان وکالت در اختیار بانی (شرکت تجاری) قرار می‌دهد.
۶. بانی به وکالت از طرف صاحبان اوراق، دارایی‌های مورد نیاز مشتریان را به صورت پیوسته از تولید کنندگان یا فروشند‌گان خریداری کرده آن‌ها را تحویل می‌گیرد.
۷. بانی دارایی‌های خریداری شده را به صورت نسیه به خریداران نهایی فروخته، تحویل می‌دهد.
۸. بانی قیمت نسیه دارایی‌ها را که بطور معمول بالاتر از قیمت نقد آن‌ها است را به صورت پیوسته و در قالب اقساط ماهانه یا فصلی دریافت کرده بعد از کسر حق عاملیت در اختیار واسط قرار می‌دهد.
۹. نهاد واسط بعد از کسر حق‌الوکاله باقی‌مانده اقساط را از طریق عامل پرداخت به سرمایه‌گذاران مالی می‌پردازد.
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید