فرابورس
شنبه, 21 دی 1398 05:56 انجمن مالی اسلامی توحید بورس فرابورس
فرابورس یک بازار اوراق بهادار رسمی و تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است که به منظور توسعه صدور و مبادله ابزارهای مالی و پوشش دادن خلأهای ناشی از دسترسی نداشتن بخش عمده‌ای از صاحبان صنایع به بازار سرمایه تشکیل شده است. محرومیت طیف وسیعی از بنگاه‌های اقتصادی از تأمین مالی در بازار سرمایه و وابستگی شرکت‌های دولتی یا خصوصی به تأمین مالی از طریق سهامداران عمده یا اخذ تسهیلات از شبکه بانکی، منشأ ایجاد این بازار اوراق بهادار جدید به حساب می آید. با توجه به نیازمندی های کنونی بازار سرمایه، اهداف و راهبرد )استراتژی( فعالیت فرابورس ایران به گونه‌ای طراحی شده است که بخش عمده‌ای از متقاضیان منابع مالی امکان بهره‌مندی از مزایای آن را داشته باشند و مهم‌ترین ویژگی آن، سهولت رویه‌ها در مراحل پذیرش و انجام معاملات اوراق بهادار است.
تلاش در جهت رشد و اعتلای بازار سرمایه، تنوع بخشی به محصولات بازار سرمایه، اعطای فرصت جدید به صاحبان صنایع نوپا و نیازمند به منابع مالی، افزایش مشارکت‌های مردمی و بالا بردن سهم دارایی‌های مالی در سبد سرمایه گذاری‌ها، رسالت فرابورس ایران محسوب می‌شود.
براساس دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس، بازار مجزا با کارکردهای متنوع برای پذیرش و عرضه انواع اوراق بهادار و ابزار مالی در فرابورس ایجاد شده است. در بازارهای اول و دوم، معاملات سهام شرکت‌های سهامی عام انجام می‌گیرد. در بازار سوم )بازار عرضه(، عرضه اوراق بهاداری مانند سهام شرکت‌های سهامی، حق تقدم سهام، پذیره‌نویسی سهام و سایر اوراق بهادار انجام می‌گیرد. در بازار ابزارهای نوین مالی، کلیه ابزارهای مالی به استثنای سهام و حق تقدم خرید سهام، که به تأیید شورای عالی بورس رسیده، قابل پذیرش و معامله است؛ مانند انواع اوراق مشارکت، انواع گواهی سرمایه‌گذاری و انواع صکوک. بازار پایه، به عنوان پنجمین بازار فرابورس، در جهت اجرای بند «ب» ماده ۹۹ قانون برنامه پنجم توسعه ایجاد شده است و تنها نقل و انتقال سهام سایر شرکت‌های سهامی عام را که امکان پذیرش در یکی از بازارهای بورس یا فرابورس را ندارند، انجام می‌دهد.
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید